kwi 292012
 

Dziś w Jeżowie Sudeckim miał miejsce Memoriał Józefa Grochota 2012. Na starcie stanęło łączenie 16 zawodników z całej Polski. Silny południowy wiatr sprawił, że zawody zostały rozegrane w ekstremalnych warunkach. Na lądowisku prędkość wiatru przekraczała momentami 20m/s, natomiast loty odbywały się przy wietrze o sile dochodzącej do 17m/s, który stopniowo zmniejszał się do 8m/s. Organizatorem zawodów był F3F Jelenia Góra Team.

Kiedy przyjechałem rano na Górę Szybowcową, bramki były już rozstawione. Dzięki uprzejmości dyrektora Aeroklubu Jeleniogórskiego do dyspozycji otrzymaliśmy ławki dla widzów oraz płotki do odgrodzenia stref niebezpiecznych. Około 9:30 rozpoczęliśmy zapisy na listę startową.

Zawody rozpoczął Michał Skarwecki o godzinie 10:15, a jego czas 37,16s zapowiadał ostra jazdę bez trzymanki. Już na początku zawodów kilka modeli uległo uszkodzeniu przy lądowaniu, jeden został po prostu zwiany za górę w czasie lotu na czas. Cały czas trzeba był zachować najwyższą czujność, aby nagły poryw wiatru nie zdmuchnął modelu na zawietrzną, a i tak pilotom trafiały się zaskakujące niespodzianki. Lądowania były tak emocjonujące, że gdy tylko któryś model podchodził do lądowania na wypłaszczeniu góry, wszyscy widzowie biegli za hangar, aby to zobaczyć. Jak się później okazało, przy tym silnym wietrze najbezpieczniejsze było lądowanie „na jastrzębia”. Trzeba było otworzyć baterfly’a przed krawędzią stoku, a model spokojnie cofając się lądował u stóp pilota. Pierwsze takie lądowanie zostało nagrodzone przez widzów brawami.

Ponieważ zawodnicy wykruszali się, kolejki biegły bardzo szybko. Od godziny 10:15 do 14:30 ukończono 10 kolejek lotów i organizatorzy postanowili zawody na tym zakończyć. Zawody wygrał Bartłomiej Siudek z Aeroklubu Gdańskiego, drugi był Dariusz Nanowski a trzeci Kamil Chipczyński, obaj z F3F Jelenia Góra Team.

Muszę powiedzieć, że nie pamiętam takiego wiatru na Górze Szybowcowej w czasie zawodów. Idealny kierunek i siła wiatru. Te zawody na pewno długo pozostaną w pamięci zawodników. Może na jesieni uda się zrobić powtórkę…

Tabela wyników Memoriału Józefa Grochota 2012

Bogusław

[galleryview id=78]

I jeszcze film Karola z tych zawodów:

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest niemożliwe.