maj 292012
 

Po odwiedzeniu Góry Szybowcowej, a dokładnie jej zachodniej flanki i wylataniu godzinki szybko złożyłem swoją Tangę. W zanadrzu miałem jeszcze jedno miejsce do odwiedzenia. Tym razem w drodze do domu.

Do Karpacza pojechałem przez Sosnówkę., Nieco dłuższa, ale za to malownicza droga. Niedaleko zbiornika zatrzymałem się i wyjąłem z auta szybowiec. „Ktoś zawsze musi być pierwszy” – pomyślałem i ruszyłem pod górę.

Podejście jest stosunkowo krótkie. Górka ta nie ma jakiegoś kosmicznego przewyższenia, ale wystarczy, żeby polatać. Po prawej i po lewej stronie zbocze kończy szpaler drzew, jak na lotnisku w czeskich Hodkowicach z tą różnicą, że tam jest szerokość 70m, a tu ze 150 metrów, a może więcej. No i tam jest bardziej stromo, ale to akurat nie przeszkadza. Zbocze na całej długości jest porośnięte samosiejkami, ale jakby się uwiną, to można je obrobić w jeden dzień.

Wiatr tego dnia miał na moje oko 20-stopniowa prawa odchyłkę i nie był zbyt silny, ok. 6 m/s. Latanie z większą odchyłką może okazać się niemożliwe, ale to czas pokaże. Złożyłem Tangę i po chwili wahania wrzuciłem ją w powietrze. Moje obawy szybko ustępują frajdzie latania. Zbocze nosi na całej długości ze spektakularnym kopniakiem przed drzewami po prawej stronie. Zaznaczam, że model był bez balastu, a kopniak w górę. Zarówno lewy i prawy zakręt, na moje odczucie, ładnie oddawał energię. Wykonałem w sumie dwa krótkie loty na tej górce, jeden z nich został uwieczniony. Niestety operator pierwszy raz trzymał kamerę w ręku, więc czasami model jest poza kadrem, ale mniejsza z tym.

Myślę, że wzbogaciliśmy się o nowe, długie zbocze na kierunek W-WNW. Pozostaje jeszcze załatwić sprawy formalne, o czym poinformuję później.

Bogusław

[galleryview id=90]

Film z lotu:

  2 komentarze do “Sosnówka? Czemu nie!”

  1. Witam! Bardzo ładne zbocze! Mam prośbę,może zrobisz(-cie) mapkę z zboczami w okolicach Jeleniej Góry? Rzadko bywam w tych stronach ale warto znać dobre zbocza. Brakuje mi kierunku S-SW i SE. Bielawa,Rogożnica czy Rusko nie mają tych kierunków. Pozdrawiam Maciek

    • Maćku mapa jest już w opracowaniu. Niedługo zostanie udostępniona mapa POI na aplikację Google i będzie można ją wczytać do telefonu z Androidem. Póki co dostępne są POI’e na Automapę.

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest niemożliwe.