paź 012011
 

1 Października odbyły się zawody modelarskie „Bitwa o Wawel 2011″ w klasie AIRCOMBAT (walki powietrzne), które zostały rozegrane w Krakowie i były wliczane do pucharu Polski ESA.

W zawodach wystartowało 40 zawodników z całej Polski w tym trzech modelarzy promujących gminę Jeżów Sudecki. Tej nocy budzik nie dał mi pospać i już o godzinie trzeciej wyrwał mnie ze snu. Kawa, szybkie sprawdzenie walizki, czy wszystko zostało zabrane. Po godzinie czwartej spotykam się z kolegami z teamu i wyruszamy w trasę.

Około godziny 9.00 zameldowaliśmy się w Krakowie, gdzie na miejscowym stadionie przywitała nas piękna, słoneczna pogoda oraz spore grono najlepszych, polskich modelarzy. Kilka spraw organizacyjnych takich jak, wpis na listę startową, losowe ważenie modeli i już o godzinie 10.00 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie zawodów.

Zawodnicy skrupulatnie przywiązywali 10-cio metrowe taśmy do swoich modeli, bo zawody polegają na tym, by w locie zdobyć jak najwięcej punktów za ucięcie taśmy przeciwników. W jednym 5-cio minutowym locie startuje 7 modeli , każdy z przywiązaną tasiemką. Każdy zawodnik miał przypisanego sędziego, który liczył punkty za każde ucięcie taśmy, oraz czas lotu oraz pilnował, by zawodnik nie przekroczył linii strefy bezpieczeństwa.

W walkach startowały modele z okresu I i II Wojny Światowej. Nasza drużyna uzbrojona była w modele Spitfire’ów, Mustang’ów oraz dwupłatowych francuskich modeli typu Spad XIII. Walkom towarzyszyły bardzo silne emocje zawodników oraz zebranej publiczności, która dopingowała startujących oraz ich pomocników. W przerwach między kolejkami były prezentowane loty modeli śmigłowców oraz samolotów akrobacyjnych.

Pogoda dopisywała nam do samego końca zawodów a przed ostatecznym ogłoszeniem wyników nastąpił tak zwany finał „B”, w którym na niebie w tym samym czasie pojawiły się 22 modele. Było to bardzo widowiskowe, a przy okazji został ustanowiony rekord Polski pod względem ilości jednocześnie latających modeli klasy Aircombat. O godzinie 18 nastąpiło wręczenie nagród i pucharów dla najlepszych zawodników. Całym zawodom towarzyszyła przyjacielska atmosfera za co serdecznie dziękujemy organizatorom jak i uczestnikom imprezy. W tym roku przed nami jeszcze zawody w Bolesławcu i Wrocławiu.

W drodze powrotnej do Jeżowa debatowaliśmy nad zorganizowaniem podobnych zawodów w naszej gminie. Być może odbędą się one już wiosną przyszłego roku.

Rafał&Marcin

[galleryview id=41]

 

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest niemożliwe.