lip 212012
 

W Sobotę 21 lipca 2012 na Górze Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim odbył się „I Modelarski Piknik Lotniczy” oraz zawody Air Combat ESA „I Bitwa o Jeżów Sudecki”. Organizatorem pikniku był Samorząd Wsi Jeżów Sudecki, Stowarzyszenie „Sołectwo Jeżów Sudecki” oraz modelarze współpracujący z gminą.

Na Górze Szybowcowej tłumnie zjawili się widzowie. Przybyły całe rodziny, gdyż pogoda bardzo nam dopisała. Było ciepło i choć wiatr przeszkadzał trochę zawodnikom, to jednocześnie schładzał trochę rozgrzane powietrze. Podziwiali oni modele i sztukę pilotażu. Najmłodsze pociechy zaś prezentowały swe umiejętności w puszczaniu latawców.

Do zawodów, które należą do Pucharu Polski zgłosiło się 20 zawodników z całego kraju. Tego dnia na stoku góry pojawiły się repliki modeli latających z pierwszej oraz drugiej wojny światowej. W jednej rundzie zawodów startowało jednocześnie sześciu modelarzy, którzy zmagali się w powietrznej walce. Bitwa polegała na tym, że do modeli zostały przywiązane taśmy 10 metrowe i celem uczestników zawodów było odcięcie śmigłem, bądź natarciem skrzydła taśmy swojemu przeciwnikowi. Często dochodziło do powietrznych kolizji modeli, które były nagradzane brawami zgromadzonej publiczności.

 


Góra Szybowcowa z lotu ptaka fot. Marta Urbanowicz

W przerwach między kolejnymi rundami odbywały się pokazy modeli samolotów akrobacyjnych oraz śmigłowców, natomiast w hangarze prezentowane były wyroby firmy Graupner. Prywatną kolekcję miniatur modeli samolotów przedstawił Pan Krzysztof Janicki. Była też okazja, by przejrzeć kroniki Aeroklubu Jeleniogórskiego udostępnione przez Pana Stanisława Błasiaka.

Zawody zostały rozegrane w dwu kategoriach. W kategorii WWI zwyciężył Rafał Mijal, drugie miejsce zajął Rafał Wiaderek, a trzecie Piotr Kubissa. W kategorii WWII pierwsze miejsce zajął Rafał Wiaderek, drugie Kamil Chipczyński, a na trzecim miejscu uplasował się Marcin Olas.

Organizatorzy dziękują Gminie Jeżów Sudecki, firmie Modelemax, firmie Graupner, Panu Henrykowi Mynarskiemu z Zakładów Szybowcowych oraz Panu Jackowi Musiałowi z Aeroklubu Jeleniogórskiego za pomoc przy organizacji pikniku oraz zawodów i już teraz zapraszają na „II Modelarski Piknik Lotniczy”, który odbędzie się za rok.

[galleryview id=100]

Marcin Gurtatowski

  Jeden komentarz do “I Bitwa o Jeżów Sudecki zakończona”

  1. Byłem,widziałem,podziwiałem. Świetna organizacja imprezy Pucharowej. Niech inni biorą przykład ze sportowej atmosfery na Górze Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim. To co zarejestrowałem „okiem elektronicznym” zamieściłem tutaj: http://youtu.be/Yjw-9QI7i58
    Miłego dnia.
    z.m.malec

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest niemożliwe.