cze 242013
 

Dziś odbył się w Jeżowie Sudeckim, na Górze Szybowcowej Euroregionalny Piknik Modelarski pod hasłem „Mój pierwszy latawiec, model latający”. Organizatorem pikniku była Gmina Jeżów Sudecki przy współpracy z Aeroklubem Jeleniogórskim.

plakat_pierwszy_latawiec

Oficjalne otwarcie zaplanowano na godzinę 10:00 pod budynkiem Euroregionalnego Centrum Spotkań Gmin Partnerskich w Jeżowie Sudeckim. Po przywitaniu uczestników pikniku przez wójta gminy Pana Edwarda Dudka, młodzi modelarze udali się na Górę Szybowcową. Pierwsze konkurencje zaplanowano na godzinę 12.00. Do tego czasu na górę systematycznie dojeżdżali kolejni uczestnicy pikniku. Gościliśmy modelarzy z Niemiec oraz z Polski m.in. Bielawy, Wrocławia, Bolesławca, Legnicy, Karpacza, Jawora, Marciszowa oraz spore grono tutejszych modelarzy.

Piknik nabierał tempa, wspaniała pogoda oraz wyśmienite humory dopisywały uczestnikom. Dla najmłodszych modelarzy przygotowano trzy konkurencje m.in. rzut modeli wolnolatających, loty na czas modeli typu „jaskółka”, oraz konkurs modeli wystrzeliwanych z gumy, natomiast dla starszych bitwę powietrzną aircombat oraz konkurs na celność lądowania. Tego dnia w powietrze wzniosły się również wszelakiej maści modele samolotów spalinowych, szybowców, śmigłowców, akrobatów oraz największa ciekawostka pikniku, model quadrocoptera sterowanego sygnałem GPS, którego zademonstrował zaprzyjaźniony sklep Modelemax. Organizator zapewnił wszystkim uczestnikom ciepły posiłek oraz wręczył każdemu pamiątkową koszulkę.

Serdecznie dziękujemy wszystkim modelarzom za przybycie oraz zapraszamy na przyszłoroczną edycję.

Piknik Modelarski pod hasłem „Mój pierwszy latawiec, model latający” realizowany jest w ramach projektu pn. „Euroregionalne Centrum Spotkań Gmin Partnerskich – Etap II”  – relacjonuje Marcin Gurtatowski.


Jaskółka na start!

 Ja przybyłem na piknik dopiero w godzinach popołudniowych, kiedy konkursy i pokazy były już mocno zaawansowane. Akurat rozgrywana była konkurencja lotu modeli klasy „jaskółka” na czas przy starcie z reki. Startowali w niej chłopcy i dziewczęta z Jeżowa Sudeckiego i okolic w wieku od 7 lat w górę. Ponieważ wiatru było jak na lekarstwo, starty odbywały się na północnym stoku Góry Szybowcowej. Zawodnicy prezentowali różne style, od startu pod nogi, przez lekki prosto przed siebie do mocnego wyrzutu modelu w górę. W konkurencji tej klasyfikacja przedstawia się następująco:

I miejsce – Dawid Gulka
II miejsce – Marcelin Niedośpiał
III miejsce – Bartłomiej Bucholc

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała również Weronika Niedośpiał.


Łucja z moją pomocą startuje Foxem

Następną konkurencją był lot na odległość modelem rzutka wystrzeliwanym z gumy (procy). W tej konkurencji zdecydowana przewagę posiadali wysocy zawodnicy. Niemniej jednak i najmłodsze dzieci startowały w niej z powodzeniem. Każdy z zawodników miał 3 próby. Pod uwagę była brana suma uzyskanych odległości we wszystkich próbach. I tak na podium znaleźli się w kategorii chłopców:

I miejsce – Marcelin Niedośpiał
II miejsce – Dawid Gulka
III miejsce – Dominik Gurtatowski

a w kategorii dziewcząt:

I miejsce – Weronika Niedośpiał
II miejsce – Aleksandra Kopeć
III miejsce – Angelika Mitka

Następnie przyszła kolej na starszą grupę modelarzy, którzy przeprowadzili mini zawody Aircombat. Startowało 4 zawodników na uproszczonych zasadach. Walkę powietrzna była wyrównana i obfitowała w różne, nieoczekiwane sytuacje i spektakularne kraksy. Kolejność w tej konkurencji była następująca:

I miejsce – Rafał Wiaderek
II miejsce – Robert Felczyński
III miejsce – Marcin Gurtatowski


najlepsze lądowanie – 3 cm

Ostatnią konkurencją były zawody na celność lądowania. Modele nie były klasyfikowane, z wyłączeniem wielowirnikowców, śmigłowców i rzutków. Konkurencja polegała na wylądowaniu jak najbliżej czubkiem modelu do linii pomiarowej. Oczywiście przewagę miały modele z silniczkiem, ale i szybowce dawały sobie radę po starcie z gumy. Każdy zawodnik miał 3 próby i liczyła się suma wyników. Im mniej, tym lepiej. Muszę przyznać, że mi moim P-40 udało się wykonać najlepsze lądowanie – 3cm, jednak nie wystarczyło to do zajęcia miejsca na podium. Wyniki poniżej:

I miejsce – Marcin Gurtatowski
II miejsce – Rafał Wiaderek
III miejsce – Bartłomiej Listwan

Zabawa była przednia, a śmiechu co niemiara. Piknik zakończył się rozdaniem pucharów i wręczeniem pamiątkowych dyplomów.

Pomiędzy poszczególnymi konkurencjami czas uprzyjemniali nam swoimi lotami między innymi koledzy z Wrocławia, Staniław Gumuliński elektroszybowcem i Jurek Mataczyno modelem śmigacza. Koledzy z Modelemax zaprezentowali model z napędem tunelowym oraz wielowirnikowce. Stanisław Jagielski z Bielawy zaprezentował model akrobacyjny napędzany silnikiem spalinowym. Nie zawiedli również koledzy z Bolesławca, którzy zaprezentowali całkowicie własnoręcznie wykonane modele szybowców „starej daty”, co dziś nie jest zbyt popularne. Nie sposób wspomnieć o wszystkich uczestnikach, ale wszystkim za udział serdecznie dziękujemy.

Bogusław

[galleryview id=166]

Oto krótka impresjaz pikniku wykonana przez Konrada

  Jeden komentarz do “Euroregionalny Piknik Modelarski”

  1. Fajnie było to mój pierwszy piknik modeli RC , nie udało się zdobyć pucharu , ale moje lądowanie do celu 13cm to dobry wynik jak na 4 tyg.latania modelami RC w tym Easy Glider Pro, 🙂 Bogdan fajne fotki i pozdrowienia dla uczestników !!!!

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest niemożliwe.