wrz 082013
 

Dzisiaj odprawa o godzinie 8 rano. Na odprawie dowiadujemy się, że wieje 4 m/s z południa, więc mamy szybko wjechać na górę.

Po odprawie szybko zabieramy rzeczy z pokoju i udajemy się pod wyciąg. Specjalnie dla nas kasa została otworzona wcześniej i mogliśmy rozpocząć wjazd na górę jeszcze przed 9. Informacja o warunkach panujących na górze spowodowała, że jakoś lżej idzie się pod górę, a może to tylko organizm się przyzwyczaił. Znajdujemy miejsce na brzegu grupy, gdzie trawa jest ładnie wykoszona. Składamy nasze modele i czekamy, co będzie. Wczoraj trzecia grupa została anulowana ze względu na 30 minutową przerwę. Więc dzisiaj lecą jeszcze raz. Nawet przy sprzyjających warunkach szansa na rozegranie 3 i 1/3 kolejki jest żadna, ale próbujemy.


Kamil startuje do pierwszego lotu

Rozpoczyna się 3 grupa 1 kolejki. Warunki są mocno zmienne. Wiatr, choć stały nie daje stabilnej przestrzeni do latania i wyniki są słabe, około minuty i więcej. Każdy, kto ma czas około minuty jest szczęściarzem, a loty poniżej 60 sekund nagradzane są brawami. Wieje, a nie nosi. Wszystko zmienia termika, która napływa na zbocze. Choć krótka, pozwala pilotom przycisnąć swoje bolidy i czasy są nieco lepsze. Kamil leci na rzęsach i jego wynik nie zachwyca. Wczoraj miał o wiele lepszy czas, można więc rzec, że początek ma nieudany. W tej samej grupie leci Jurek i ma o wiele więcej szczęścia do warunków. Jego lot, choć nie zachwyca czasem pozwala mu zająć wysoka 3 pozycję w grupie.

Rozpoczynamy następna kolejkę. Wiatr wiej stabilnie, w porywach osiągając 6 metrów. Kiedy przychodzi termika wiatromierz zwalnia do trójki, ale wyniki są lepsze. Z każdą godziną ta remika jest dłuższa i więcej zawodników leci w dobrych warunkach, dlatego coraz częściej pojawiają się wyniki w granicach 55 sekund. W grupie trzeciej termika była na zboczu prawie cały czas, co widać po wynikach. W pierwszej dwunastce kolejki jest 9 zawodników z 3 grupy. W tej kolejce najlepiej z nas wypadł Andrzej 57,66 sek. Ja z czasem 63,77 miałem wśród polaków drugi czas, a po mnie był Adam 68,36. O tym jak zróżnicowana była ta kolejka niech świadczy  wynik Kamila i Ryszarda. Ich punkty różnią się niewiele, a lot Ryśka był prawie 10 sekund krótszy. Kamil jednak odnotowuje stały progres. W kolejce tej znacznie spadła liczba powtórek. Częściej jest to błąd sędziego, niż nieodpowiednie warunki wiatrowe.


Jurek wraca z ladowiska ze swoim Respectem

Kiedy rozpoczynamy trzecią kolejkę warunki znacznie się poprawiają. Nagrzane zbocze pracuje już bardzo dobrze i termika utrzymuje się jeszcze dłużej, niż w poprzedniej rundzie. O ile w poprzedniej rundzie czas poniżej 50 sekund pojawił się raz to teraz w każdej grupie pojawia się co najmniej raz. Mimo dobrego czasu trudniej jest uzyskać dobry wynik. Jurek poleciał najlepiej z nas 52,96. Bardzo dobrze wypadł też Adam lecąc 56 sekund z groszami. Pozostali członkowie naszej ekipy mają znacznie dłuższe czasy. Kamil znów skrócił swój czas o 10 sekund i jego wynik jest dobry. Rysiek, Rafał i Andrzej nie trafiają w warunki i mają słabe loty.


Dyrektor zawodów, Marián Maslo rozmawia z Kamilem i ze mną

Choć staraliśmy się ze wszystkich sił 3 rundę kończymy po 14. Dyrektor zawodów, Marián Maslo, po konsultacji z jury zaproponował, aby latać dalej i ukończyć zawody po 4 rundzie. Po 15-minutowej dyskusji doszliśmy do porozumienia i jednogłośnie zdecydowano na kontynuowanie lotów. Jeśli więc warunki nie osłabną pojawia się nadzieja na rozegranie Slovakia Open.

W tej rundzie lecę jako szósty. Ponieważ termika stale jest obecna na zboczu wyniki też są lepsze. Postanowiłem Wrzucić jeszcze co nieco do Ascota i udałem się na start. To był mój najlepszy lot tych zawodów 52,96, dokładnie taki sam jak czas Jurka z poprzedniej rundy. Niestety nie obserwowałem lotu Gerherda  Stainera, który lecąc zaledwie 44,34 wykonał najszybszy lot tych zawodów. Na nieszczęście był w mojej grupie, więc odebrał mi kilkadziesiąt punktów. Cóż… Taki jest wpływ innych na twój wynik. Ale wszyscy Polacy wykonują w tej rundzie bardzo dobre loty. Tylko Andrzej i Rysiek nie mają szczęścia. Ich loty trwają ponad 60 sekund i raczej nie należą do udanych.


Nagrodzeni: 1. Radek plch, 2. Frédéric Hours, 3. Jaroslav Vojta (nagrodę odebrał Miroslav Trsek)

Zawody wygrał Radovan Plch z Czech, drugie miejsce zajął Francuz Frederic Frédéric Hours (997,41), a trzecie Jaroslav Vojta (980,42) również z Czech. Miejsca Polaków:
4 – Jerzy Mataczyno – 976,99 pkt.
17 – Bogusław Gryszko – 914,37 pkt.
20 – Adam Bury – 901,42 pkt.
28 – Andrzej Kłusek – 847,90 pkt.
33 – Kamil Chipczyński – 826 pkt.
36 – Rafał Wiaderek – 814,54 pkt.
44 – Ryszard Miskiewicz – 752,26 pkt

W całych zawodach tylko jeden lot zakończył się zerem z powodu nieprzekroczenia horyzontu. Ogółem 4 modele zostały uszkodzone, jeden przed zawodami i trzy w trakcie lotu na czas, przy czym Martin dokończył swój lot po zawadzeniu o krzaki i wykonaniu stosownej akrobacji. Siegfried nie miał tyle szczęścia, bo po wpadnięciu w ten busz po prawej jego model odwrócił się na plecy i spadł. O wyjątkowym pechu może powiedzieć Erik, którego po prostu przy starcie zawiodło radio i model spadł kilka sekund po wyrzucie. Eurotour Slovakia F3F Open przeszedł już do historii. Oficjalne wyniki zostaną dodane, jak tylko otrzymam je od organizatora.

Tabela wyników Slovakia F3F Open 2013

Bogusław

[galleryview id=195]

Adaś zmontował krótki film z tych zawodów. Zapraszam do obejrzenia.

Slovakia F3F Open – dzień 2

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest niemożliwe.