sty 022014
 

W czwartek 2-go stycznia odbyły się Pierwsze Halowe Zawody Modelarskie. Organizatorem była Modelarnia Jeżów Sudecki. Na starcie stanęło kilkunastu zawodników w wieku od 4 do 15 lat. Rozegrano dwie konkurencje.

Pierwsza polegała na wykonaniu jak najdłuższego lotu. W drugiej dzieci starały się pokonać modelami jak najdłuższy dystans. Loty były podzielone na dwie grupy. Pierwszą grupę stanowiły dziewczęta, drugą chłopcy. Rozegrano zawody w klasie otwartej, w której udział wzięły dzieci i młodzież z Jeżowa Sudeckiego. W tej klasie startowały modele dowolne. Następnie rozegrano zawody modeli rzutków wykonanych w modelarni i startowali w nich uczestnicy zajęć koła modelarskiego.


Uczestnicy I Halowych Zawodów Modelarskich

Na zawodach był obecny Pan Leszek Gański, wielokrotny mistrz oraz instruktor modelarstwa. Pan Leszek jest pionierem modelarstwa lotniczego w Polsce. Opowiadał dzieciom o tym jak w dawnych czasach budowało się modele, jak trudno było zdobyć materiały, opowiadał o swoich modelarniach, które prowadził oraz o zawodach, w których uczestniczył. Wśród ciekawostek, które zaprezentował nam Pan Leszek znalazło się kilka wyjątkowych silników samozapłonowych takich SiM 2b, wyczynowy SG-4 (jedyny egzemplarz na świecie) oraz rarytas w postaci silnika gwiazdowego napędzanego sprężonym powietrzem z roku 1927!!

W przerwach między zawodami na hali zostały zaprezentowane loty modelem samolotu PZL 104 Wilga 35 oraz zaprezentowano w locie model wielowirnikowca .

Po zakończeniu zawodów zostały podliczone punkty oraz wręczono medale i puchary najlepszym zawodnikom. Każdy uczestnik zawodów wrócił do domu z pamiątkowym dyplomem.

Kolejne zawody odbędą się na wiosnę. Będzie to impreza z cyklu Młodzi Modelarze – Lotnicy na start!

Zapraszamy na nią nie tylko dzieci i młodzież z Jeżowa Sudeckiego, ale również z Jeleniej Góry i okolic oraz innych miast.

Rafał.

[galleryview id=240]

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest niemożliwe.