maj 102014
 

W ubiegłą Sobotę 10.05.2014r na płycie lotniska Aeroklubu Jeleniogórskiego pod Górą Szybowcową odbyły się zawody modelarskie „Młodzi Modelarze Lotnicy na Start”.
Organizatorem zawodów było Euroregionalne Centrum Modelarskie z Jeżowa Sudeckiego przy współpracy Urzędu Gminy, Rady Sołeckiej z Jeżowa Sudeckiego oraz Aeroklubu Jeleniogórskiego.
Do zawodów zgłosiło się spore grono młodych zawodników z sekcji modelarskich ze Świdnicy, Szczawna Zdroju oraz Jeżowa Sudeckiego.

Rozegrano pięć konkurencji t.j. dla najmłodszych modele wystrzeliwane z procy, F1A ½ szybowce swobodnie latające wyciągane na holu popularne Jaskółki, F1H szybowce swobodnie latające wyciągane na holu typu A1, F1A ½ Jaskółki ze zbocza oraz F1H ze zbocza.

– w klasie modeli wystrzeliwanych z gumy (do 10lat)
I miejsce – Michał Ramus
II miejsce – Adrian Gurtatowski
III miejsce – Tomasz Juźwiak

– w klasie szybowców holowanych typu Jaskółka (do 16lat)
I miejsce – Oliwia Kowal
II miejce – Tomasz Juźwiak
III miejsce – Igor Bęc

– w klasie szybowców holowanych F1H (do 16lat)
I miejsce – Adrian Gurtatowski
II miejsce – Konrad Zaprucki
III miejsce – Adam Binkowski

– w klasie szybowców latających na zboczu typu Jaskółka (do 16lat)
I miejsce – Michał Ramus
II miejsce – Konrad Zaprucki
III miejsce – Sebastian Mogielnicki

– w klasie szybowców latających na zboczu typu F1H (do 16lat)
I miejsce – Mateusz Piotrkowski
II miejsce – Mateusz Mikuła
III miejsce – Adam Binkowski

Mimo dość silnego wiatru młodzi modelarze odważnie wypuszczali w powietrze swoje własnoręcznie zrobione modele. Start modelu odbywał się z 20 metrowego holu, na znak instruktora zawodnik zwalniał hol i model rozpoczynał swobodny lot, liczył się czas lotu, który był mierzony przez sędziego. Pojawiająca się na zboczach Góry Szybowcowej termika powodowała, że szybowce zdobywały imponujące czasy lotów.

Między poszczególnymi konkurencjami można było się posilić kiełbaską z grilla, napić kawy lub herbaty. Na koniec zawodów zostały wręczone przez Z-ce Przewodniczącego Rady Gminy z Jeżowa Sudeckiego Pana Wacława Lesiaka pamiątkowe medale oraz dyplomy.
Organizatorzy chcieli podziękować OSP z Jeżowa Sudeckiego, która dostarczyła niezbędne rzeczy pod Górę Szybowcową i już teraz zapraszają na przyszłoroczną edycję zawodów „Młodzi Modelarze Lotnicy na Start!”.

Marcin Gurtatowski

[galleryview id=266]

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest niemożliwe.